subota, 28. studenoga 2015.

Smoothie okusa Schwarzwald torte

Obično ne očekujemo od zdravog napitka da glumi desert. Al ovaj smoothie ne da glumi nego je zaslužio Oskara.  Svidjeti će se i onima koji nisu zaluđeni zdravom prehranom. Ovaj smoothie je prava slastica.






sastojci

1  zrela banana
3 datulje
100ml bademovog/rižinog/zobenog mlijeka
vanilija
cimet
1 žlica chia sjemenki
3 velike žlice bio kakao praha
1 šalica smrznutih višanja  
1/4 šalice zobnih pahuljica
1 žlica chia sjemenki
nekoliko badema/lješnjaka/indijskih orašćića



 Sve sastojke osim mlijeka blendati pa postepeno dodati mlijeko.  Blendajte dok ne nastane kremasta smjesa bez komadića i grudica.  Ako volite rijeđe slobodno dodajte još tekućice. Ovaj smoothie će s vremenom biti sve gušći i gušći zbog chia sjemenki.


utorak, 17. studenoga 2015.

Granola od sjemenki i orašastih plodova, gluten free

Često radim domaću granolu i obično je na bazi od zobenih pahuljica.Već sam ranije objavila recept.  Priprema je jednostavna a sastojci prilično jeftini. Krajni rezultat je granola kakvu ne možete kupiti u trgovini, složena po vašem ukusu. Volim granolu koju sama kod kuće napravim i složim po svojoj želji i zamisli. Ideja je stotinu a treba izabrati ono što se Vama sviđa. Ovog puta moja  granola je na bazi od sjemenki i orašatih plodova, bez glutena.

 

sastojci
1 šalica heljde (namočene*, oprane i posušene)
1 šalica mješavine sjemenki (sezam, zlatni lan, chia sjemenke, suncokret, bučine sjemenke)
 1 šalica orašida (indijski oraščići, lješnjaci, bademi, orasi, kokos čips, kakao zrna)

4 žlice kokosovog ulja
4 žlice meda (javorov sirup, rižin slad, nektar od agave)
sol
cimet


Heljdu namočiti preko noći u zdjelici s vodom u koju ste dodali žlicu limunovog soka ili domaćeg jabučnog octa.  Nakon namakanja heljdu dobro oprati i ocjediti.  U posudu dodati heljdu, sjemenke i orašide po želji.
Med i kokosovo ulje otopiti, dodati sol i cimet pa preliti preko sjemenki i dobro promješati.
Odaberite veći pleh tako da granola bude u tanjem sloju. Obložite ga masnim papirom i po njemu rasporedite granolu. Peći u zagrijanoj pećnici na 160 stupnjeva 15tak minuta dok ne dobije zlatnu boju. Tokom pečenja potrebno ju je promiješati. U ohlađenu granolu možete dodati sušeno voće pa poslužiti uz jogurt ili mlijeko. 
* namakanje heljde ali i drugih žitarica, mahunarki i sjemenki je vrlo važno. Razlog tome je fitinska kiselina koja u crijevima za sebe veže  vitamine i minerale  i na taj način se  oni izbacuju iz organizma umjesto da se apsorbiraju. Potapanjem postaju lakše za probavu.  Sjemenke koje se potope u vodi "misle" da je vrijeme za rast i počinju puštati klice...

četvrtak, 5. studenoga 2015.

Njoki od bundeve i skute

Ne volim jesen, nikako joj se ne radujem. Ne volim kišu ni tmurno vrijeme. A prva asocijacija na jesen, osim kiše su bundeve. Bundeve rado koristim. Na blogu već imam neke recepte s bundevom a ovog puta donsoim vam jedan novi. Evo da Vas podsjetim na recepte s bundevom

 aromatičan rižoto s bundevom
slatka krema od bundeve
curry  od bundeve i slanutka
gusta juha od muškatne tikve
 



sastojci za dvije osobe

225 gr pirea od pečene bundeve
250 gr kravlje skute
3 jaja
50 gr parmezana
200 gr glatkog brašna
sol, papar, muškatni oraščić 

200 gr polusuhih kobasica
salata po želji




U posudi vilicom usitniti skutu,pa dodati pire od pečene bundeve, brašno parmezan i jaja, začinite po želji. U velikom loncu zakuhati vodu  i skuhati njoke dok ne isplivaju na površinu.
Na tavi prepržiti kolutiće kobasice i dodati njoke,Njoke dobro uvaljajte u masnoću od kobasica. Dodajte listiće kadulje.  Poslužite uz omiljenu salatu, od mene je to crveni radič i endivija.